vineri, 10 iunie 2011

FCM Onesti – CSS Vaslui 0 – 2, la turneul zonal al juniorilor C

Campioana judetului Bacau la fotbal pentru juniori C, FCM Onesti, a ratat sansa de a merge in semifinalele campionatului national, dupa ce a pierdut, miercuri seara, meciul cu CSS Vaslui, care s-a impus cu scorul de 2 – 0 (la pauza 2 – 0), in cadrul turneului zonal de la Onesti. “Cei din Vaslui au marcat in momente cheie, la inceputul si la sfirsitul primei reprize, iar ai nostri au cazut cu moralul”, a apreciat Ovidiu Momanu, presedintele clubului FCM Onesti, care a precizat ca ambele goluri s-au datorat greselilor facute de portarul onestean. Onestenii au incercat sa revina in joc dupa pauza, dar nu au reusit. “Am avut si noi oportunitati, mai ales in repriza a doua, dar ei au marcat prea repede primul gol, si moralul a scazut in tabara noastrab – ne-a spus Costica Ene, antrenorul secund de la FCM Onesti. Per ansamblu, CSS Vaslui a fost o echipa mai asezata, ca si compartimente, adica o echipa , pe cind la noi distanta a fost destul de mare. In plus, am contat si pe atacantul Valentin Geana, care era insuficient refacut. Mai mult, fotbalistii vasluieni au fost si cu un an mai mari decit ai nostri, si asta s-a vazut pe teren. Totusi, ei nu sint cu mult peste noi, dar au stiut sa profite de greselile noastre”. Insa antrenorul principal de la FCM Onesti, Petre Anton, crede ca vasluienii au fost categoric mai buni. “Parerea mea, ca antrenor, este ca, pina la urma, echipa mai buna a mers mai departe – ne-a spus Petre Anton. Insa faptul ca ai nostri au ajuns pina in aceasta faza a turneului este deja un merit, pentru care ii felicitam pe copii”. Intr-un alt meci, FC Harghita Odorheiu Secuiesc a trecut de CSS Sfintu Gheorghe, cu scorul de 4 – 2 (1 – 0). Astazi, se vor disputa ultimele partide, FCM Onesti – CSS Sfintu Gheorghe (de la 9,30) si FC Harghita Odorheiu Secuiesc – CSS Vaslui (de la 11,30), insa oficialii onesteni au apreciat ca nu vor fi surprize si ca vasluienii se vor califica in turneul semifinal.