miercuri, 8 iunie 2011

Joc spectaculos: FCM Onesti - CSM Pascani 2-2 (1-1)

Fotbal total la ultimul meci al sezonului desfasurat la Onesti. Prima mare ocazie a venit in min. 14, când Talpan a ratat din fata portii. Câteva minute mai târziu, Pântea a reusit sa deblocheze tabela, insa bucuria gazdelor a fost de scurta durata caci, in min. 20, Bucovanu a readus egalitatea cu o deviere direct in plasa a unei centrari. 1-1 a fost si scorul pauzei, fiindca Pântea, Huiban si Talpan au irosit sansele de a prelua conducerea. In debutul reprizei secunde, la o faza la care apararea onesteana a fost statica, Stiubei l-a invins pe Stirbu, astfel incât CSM Pascani a trecut la timona jocului. Au urmat momente de delir, pe lânga marile ocazii ale gazdelor, oaspetii au avut si foarte mult noroc, balonul fiind scos de pe linia portii (’57) ori de lânga bara (’61) de catre pascaneni, in disperare. Elevii lui Giani Florian au atacat in valuri, iar in min. 71 au beneficiat de un penalty, transformat cu o executie senzationala de Cezar Tofan. Gazdele au fortat si golul victoriei, dar Baboi (’76) a ratat din preajma portii si o alta sumedenie de ocazii (prin Talpan, Pântea, Tofan si Braescu) au ramas fara rezultat. "A fost un meci viu disputat, cu un ritm bun, peste nivelul Ligii a III-a. Sunt mândru de jocul facut de elevii mei, care au avut 7-8 ocazii clare de a inscrie. Fotbalul se joaca insa pe goluri, nu pe ocazii", a declarat Giani Florian, care a propus ca reunirea echipei in vederea noului campionat sa aiba loc pe 29 iunie. Presedintele FCM Onesti, Ovidiu Momanu, a precizat insa ca "acest club se confrunta cu probleme financiare si exista posibibilitatea ca meciul cu CSM Pascani sa fie ultimul disputat de fotbalistii onesteni daca in activitatea viitoare a echipei nu se implica si autoritatile locale".

FCM Onesti: Stirbu – Corman, Aghiorghiesei, Ailenei, Mihaies - Braescu, Tofan , Chirila, Talpan – Huiban, Pântea. Au mai jucat: Baboi, Dima, Botezatu si Iordache.